Canon EOS 1DX mark II

12.04.2019

V tomto texte predostriem pár bodov, ktoré vidím ako prednosti tohto fotoaparátu. V podstate, čo iné by som mal o ňom napísať. Záporov veľa nemá - a aj keď nejaké sú, tak iba to, že samotný fotograf môže preferovať niečo iné . Príklad: "Ak niekto nemá rád váhu a veľkosť, tak si tento fotoaparát nemôže kúpiť."

  • Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny, čo mu dáva maximálnu odolnosť. Je utesnené voči vode aj prachu. Fotografoval som s ním počas zimy, pričom sa niekoľkokrát vykúpal v snehu. Pri fotografovaní v nepriaznivom počasí som nezaznamenal nič, čo by ovplyvnilo ovládanie. Pri tomto modeli výrobca deklaruje maximálnu odolnosť voči zlým poveternostným podmienkam.
  • Ovládanie je vyvinuté vyslovene pre rýchle intuitívne snímanie. Jednotlivé tlačidlá sa dajú nastaviť tak, aby fotografovi vyhovovali. Sú tam jemné zmeny oproti nižším radám, ale to len preto, aby bolo všetko odolnejšie. Zabudovaný grip s plným ovládaním je jedna z vecí, ktoré vás určite chytia za srdce. Nielen že sa dobre drží, ale aj dobre ovláda.
  • Snímač plného formátu s 20,2 MP je navrhnutý tak, aby podal čo najlepšie výsledky. Obraz unikátne ostrí s krásnymi detailmi aj pri vysokom ISO. Skutočne je krásny.
  • AF systém ako stíhačka. Veľkým prekvapením pre mňa bola rýchlosť zaostrovania s 2xTC a Canon 300/2.8 IS L USM II. Pričom pri iných zrkadlovkách už vidieť rozdiel oproti holej 300-ke, tak na tomto tele by som stíhal letovky. Skutočne veľké prekvapenie. Samozrejme, o len čistej 300-ke bez TC ani nehovorím. Pri lietajúcich vtákoch, ak som ich na začiatku letu stratil z obrazu a počas letu som ich znova našiel, objektív nezaváhal, znova sa napojil a stihol pár letoviek. Pri iných modeloch sa to stáva veľmi zriedka. Dokáže sa napojiť, ale výsledok je aj tak len málokedy uspokojivý. AF systém - ako deklaruje výrobca - je špička.
  • 61 bodov takmer po celom obraze. Pokrytie ostriacich bodov je tu naozaj až do krajnosti. Z toho 41 je krížových, čo v skutočnosti znamená, že neexistuje bod, ktorý by presne nepokryl snímaný objekt a spoľahlivo nezaostril.
  • Raketomet je nič! 14 snímok za sekundu je úplná bomba pri akčných scénach. Je z čoho vyberať. Síce sa v mojom prípade sovička zľakla, keď som to na ňu spustil, ale tých póz krok po kroku, fuu super! Len pre porovnanie, napríklad 6D mark II má ani nie polovicu - 6.5 snímok za sekundu.
  • Buffer spolu s CF kartou neobmedzené snímanie. V prípade rýchlej karty je fotoaparát schopný neprestajne fotografovať. To zase v praxi znamená, že vám neujde ani jedna scéna zapríčinená ukladaním fotografií. Buffer je veľký na 170 snímok v RAW a krásne ich stíha ukladať na kartu. V porovnaní bufferu iného lacnejšieho fotoaparátu, je cca na 20 snímok a potom začína ukladať na kartu. No v určitom momente spomalí alebo úplne zastaví fotografovanie - a nič iné neostáva iba čakať, kým vyprázdni buffer a doukladá snímky. Pri tomto modeli vám neujde nič.
  • Displej s rozmermi 3,2 palca a s veľkým rozlíšením vykresľuje fotografie so všetkými detailmi a peknými farbami. Jeho prednosťou je dotykový displej. Bez toho sa už v dnešnej dobe žiaden fotoaparát nepohne.
  • Live View je riešený cez DUAL Pixel. Tento systém je budúcnosťou fotoaparátov a v podstate to využíva už väčšina zrkadloviek, teraz aj novinky bezzrkadloviek Canon EOS R , RP, M5 , M6, M50...Ostrenie je presné a bez strát posunu. Pri videu nič iné lepšie neexistuje, a aj v prípade fotenia je to neporovnateľne lepšie ako staršia technológia formou kontrastov.
  • 2 sloty na dve CF pamäťové karty. Jeden slot je určený pre vyslovene rýchle karty. Trošku mi tam chýba aj slot na SD ale asi človek nemôže mat všetko.

Zhrnutie

Canon 1DX mark II je kráľ medzi fotoaparátmi. Za týždeň používania som si na neho začínal celkom dobre zvykať. Všetko mi tam vyhovovalo - nastavenia, rýchlosť, ostrosť obrazu a podobne. Pri fotografovaní som takmer s ničím nemal problém. Jediná vec, ktorá ma trošku pozastavila je to, že v jednom mieste fotoaparát nezaostril a skutočne neviem prečo. Trochu ma to štvalo, pretože vtedy orol robil krásne zívnutie a jednoducho foťák nie a nie zaostriť. Prečo - neviem, ale nastavenia boli určite správne. Počasie bolo príjemné, s jemným poletovaním snehu. Mám skúsenosti, že v silnom snežení, samozrejme, foťák nevie zaostriť, ale táto situácia mi taká neprišla. Asi sú veci medzi nebom i zemou , ktoré sa vysvetliť nedajú. I keď je foťák špičkový a určite ma láka ho mať - viem, že by bol pre mňa nepraktický a nevyužil by som asi úplne celý jeho potenciál. Mám rád modely, ktoré sú praktické a ľahké.

Za požičanie fotoaparátu na vyskúšanie a otestovanie ďakujem firme AQT.sk a Canon Sk.

Technické parametre

https://www.canon.sk/for_home/product_finder/cameras/digital_slr/eos_1dx_mark_ii/

Odporúčaný obchod

https://www.aqt.sk/digitalne-zrkadlovky-canon/canon-eos-1dx-mark-ii/