Canon EOS R

13.02.2019
Canon Eos R je fotoaparát, ktorý sa hodí do každého fotobatohu. Mnoho ľudí si kladie otázku, či je vhodný do prírody a či sa s tým dajú zachytiť divoké momenty widlife fotografie. Aj mňa táto otázka zaujímala, ale niečo som sa už dozvedel o tomto druhu foťákov pri testovaní Canon EOS M 5. Ako som si s ním počínal na fotografickom workshope, to vám poviem v nasledujúcich riadkoch.

Plusy fotoaparátu

 • Dobre padne do ruky: ( I keď ide o menšiu stavbu tela ako pri zrkadlovkách, pretože im chýba mechanizmus zrkadla, tak fotoaparát sa drží veľmi dobre. Nepatrí medzi veľké fotoaparáty triedy ako je napr: 5D mark xx rada, ale ani ako jednoduchý mirrorless M5. Veľmi dobre sa dá uchopiť, a tak fotograf nemá stále pocit, že mu vypadne z ruky. )
 • Odľahčenie fotobatohu: ( Väčšina fotografov divej prírody používa ťažké objektívy, a tak ich batohy dosahujú na váhe pomerne vysoké čísla. Každé ušetrené kilo je len prínosom. 580 g je menej ako 760 g pri 6D mark II a 800b g pri 5D mark IV. )
 • Displej, ako sa patrí: ( Niekedy mám pocit, že čo fotoaparát, to iné podanie obrazu na displeji. Niektoré ťahajú do ružova, druhé do zelena, tretie do žlta. Teraz otázka, ktorý je ten správny? Tento model to mal vykalibrované asi najlepšie. Podanie farieb bolo realistické a dokonca sa dalo vybrať v menu z niekoľkých možností podania farieb. Obraz na displeji je maximálne ostrý, čistý, jasný a je radosť naň pozerať. Pri premazávaní je to ideálny displej, pretože je vidieť veľa detailov. )
 • Z každého uhla: ( Otočné displeje na telách sú veci, ktoré ja od začiatku veľmi chválim - aj za cenu jemného zníženia odolnosti. Výklopná obrazovka do každej strany je vysoko praktická a návyková vec, ktorú keď raz fotograf vyskúša, už nebude chcieť niečo iné. Krkolomné pózy sú jednoduchšie a pohodlnejšie. Výklopný displej nájde využitie v rôznych žánroch, nielen vo wildlife fotografii. )
 • Rýchlosť snímania: ( Sériové snímanie 8 snímkov /s - to je parameter, ktorý pri akcii úplne stačí. Je síce pravda, že niekedy to nestihne zachytiť úplne všetko a chýbajú tam práve tie snímky, ktoré dokáže rýchlejší fotoaparát, no za bežných okolnosti snímanie úplne stačí. Dokonca má o jednu snímku viac ako digitálna zrkadlovka Canon EOS 5D mark IV a o 2 menej ako Canon EOS 7D mark II.)
 • Výborný obraz pri 30,3 MP: ( Vidieť rozdiel medzi plnoformátovými čipmi od výrobcu Canon v rôznych modeloch, je v dnešnej dobe pomerne ťažké. No prekvapilo ma, že si snímka zachováva veľmi veľa detailov pri vyššom ISO. I keď sa tam šum nachádza, aj tak sa fotografia dá krásne spracovať. Pri slabom svetle ISO 6400 vykazuje nádherné výsledky s mnohými detailami. Pri 30,3MP je možné robiť slušné výrezy bez stratenia kvality a rozmerov fotografie. Taktiež si snímka zachováva krásnu ostrosť aj pri radikálnom oreze.)
 • Mount Adapter EF - EOS R :(Niektorí ľudia majú pocit, že tento adaptér znižuje kvalitu obrazu a prirovnávajú ho k podobnému medzičlánku ako je Canon Extender. Omyl. V adaptéri sa nenachádza žiaden optický prvok, ktorý by mal znižovať kvalitu obrazu. Vzhľadom na to, že bezzrkadlovky sú tenšie, je potrebné umelo nahradiť priestor medzi čipom a objektívom. Funguje to vynikajúco a nie je tam žiadna strata obrazu a rýchlosti ostrenia. Možno niekomu napadne - a čo keď tam pripojím ešte Canon extender, nebude to labilné? Trochu pravdy na tom je. Čím viac medzičlánkov - tým je možnosť poškodenia väčšia. V tomto prípade fotograf musí dávať pozor hlavne pri dlhých ťažkých teleobjektívoch. No spolupráca Canon extender s Mount adaptérom a objektívom funguje lepšie ako na zrkadlovkách.)
 • Automatické zaostrovanie pri slabom svetle: Prednosť tohto fotoaparátu je - zaostrovanie až do tmy. U zrkadloviek ostrenie končí pri silnom šere, ale v tomto prípade sa posúva až do tmy. Skúšal som túto funkciu vonku na stĺpik a skutočne zaostrilo tam, kde malo. Môj Canon 6D mark II si ani neškrtol. Upozorňujem, objekt nesmie byť ďaleko. Funguje to na princípe prisvetlenia, a preto ak je objekt skutočne ďaleko, nemusí ho nájsť. Tieto možnosti skôr využije svadobný fotograf, ktorý musí v slabom svetle kostola zaostriť rýchlo a presne, bez prekonania veľkej vzdialenosti medzi fotoaparátom a objektom. Vo wildlife fotografii už v úplnej tme viac menej nefotíme, iba vo výnimočných prípadoch. Zmena nastáva aj v hľadáčiku a funguje na princípe nočného videnia. Musím priznať - výborná vec. Fotiť večerné makro alebo sovu v šere na pár metrov, je iná dimenzia ako zrkadlovkou! Objekt spoľahlivo nájde a odfotí, kým u zrkadlovky zaostrenie chodí hore-dole a skutočne ťažko hľadá. )
 • Tichá uzávierka: ( Asi každý wildlife fotograf, ktorý vlastní kvalitnú digitálnu zrkadlovku, už dlho sníval o tichej uzávierke. Sen sa stal skutočnosťou. Tento model ním disponuje. Ide o úplne tichú digitálnu uzávierku. Toto je parameter, prečo by som určíte chcel mať tento fotoaparát. Nič len " ticho," nič len "úplne ticho"! V zrkadlovkách sa môžeme stretnúť s tichým módom - a v skutočnosti aj ten je poriadne hlučný, aj u najkvalitnejšej zrkadlovky Canon 1DX mark II. Tichá, zatiaľ iba jedno snímková uzávierka, je v tomto prípade na čele. Pevne verím že v budúcnosti výrobca doladí do modelu aj sériové tiché snímanie. )
 • Baterka: (Z tohto asi padnete na zadok! Fotoaparát som testoval na workshope a skutočne som nepoužíval iný. Teplota vonku bola okolo 0 stupňov celzia. Priebežne som jemne premazával. Od nabitia som spravil 1349 záberov a ostalo mi ešte 12 % na premazávanie, kde som ju úplne dorazil. Výhodou je tiež typ LP E6 . Baterka je rovnaká ako pri zrkadlovkách napr: 6D mark II, 5D mark IV, 7D mark II, 80D a podobne. Na cesty stačí jedna nabíjačka a záložné baterky sa dajú kombinovať.)
 • Pokrytie ostriacich bodov: ( Celá plocha snímača je pokrytá ostriacimi bodmi, neexistuje bod, ktorý by nezaostril tam, kde má. Všetky sú spoľahlivé a presné. Ani jeden nie je slepý. Nová technológia Dual Pixel v týchto modeloch ako je R či M5, až teraz ukazuje svoje výhody. )
 • DUAL PIXEL: ( Koniec doby odchýliek objektívov! Ladenie front a back focusu je minulosť. To je asi tá najlepšia správa pre tých, ktorí si s tým nevedeli dať rady. Pozor len na to, že dual pixel je veľmi citlivý a zároveň má možnosť zmenšenia ostriaceho bodu. Myslel som si, že aj tam je nejaký odpad, ale nie je. Skutočne zaostrí tam, kde má, kde je bod. Jediný problém nastáva v hľadáčiku a to taký, že nie je vidieť úplne všetko. Na sovu som zaostril bodom na oko a nevšimol som si, že sa cezeň prelína malá, úplne tenučká halúzka, na ktorú zaostril. Všimol som si to až pri spätnej kontrole. Preto upozorňujem - Dual Pixel je presný, rýchly, bez strát a veľmi citlivý. )
 • Niečo ako Crop: ( Rozhranie snímača sa dá v tomto modeli používať v niekoľkých verziách. Jeden spôsob je možnosť FULL, čo je logické pri plnom formáte snímača. Ďalší spôsob je orezanie 1.6krát, čo sa správa podobne ako systém CROP, akurát s menším rozlíšením. Výsledkom je, že je objekt bližšie s prepočtom 1.6 ako pri APS-C. Výsledná fotografia je v rozmere 12MP, pričom sa mi zdá veľmi dobre vykreslená, bez veľkého šumu pri vysokom ISO vzhľadom na veľkosť pixelov pri FF. Dá sa to docieliť aj orezom z plného formátu v pc, akurát pri spôsobe 1.6krát je výhodu už v teréne lepšie komponovať. Nie je to typický Crop 1.6, pretože sa rapídne zmenšil obrázok, ale je to lepšie ako nič.
 • Cena: V porovnaní s digitálnou zrkadlovkou Canon EOS 5D mark IV vychádza približne o 400 € lacnejšie, už aj s adaptérom. V prípade konkurencie ako je Nikon, ušetrí klient približne 900 € a oproti Sony je o o čosi drahší. V priemere Canon Eos R v triede FULL FRAME bezzrkadloviek za cenu cca 2500€ už aj s adaptérom, ponúka veľa. Vidím ho ako nový systém k 5D mark IV - a keďže je to prvý fotoaparát v rade FF bezzrkadloviek od výrobcu Canon, tak ho nie je s čím porovnať.
 • Mínusy fotoaprátu

  Novy typ ovládania: ( Keďže som naučený na ovládanie digitálnej zrkadlovky, tak toto bol pre mňa test trpezlivosti! Rozmiestenie tlačidiel by sa ešte dalo, ale horný dotykový volič mi skutočne prekážal. Keďže ide o iné ovládanie a pri stavovom displeji nie sú tlačidlá ISO, AF, Drive a podobne, tak som si navolil na 3 voliče - 2 kruhové a jeden dotykový - tie najdôležitejšie parametre. V podstate ich aj fotoaparát ponúkol. Je pravdou, že všetko sa dá robiť cez dotykový displej, no problém je v tom, že zvyk zrkadloviek je železná košeľa. Cez dotykový displej to, samozrejme, ide pomalšie. Na dotykový volič som si navolil ISO. Pri tomto systéme som narazil na problém. Neustále som si palcom nevedome posúval ISO. Keďže pri zrkadlovke je to miesto, kde palec dobre kotví, foťák tak pri tomto modeli hotová katastrofa. Akonáhle som sa snažil dávať na to pozor, strácal som kontrolu nad stabilitou tela v ruke. Je síce možnosť aj na adaptéri kruhového voliča, čo je super pri malých objektívov. No pri teleobjektívov tento volič je, samozrejme, nepoužiteľný. I keď sa mi model EOS R veľmi páči a sám by som si ho kúpil kvôli horeuvedeným vlastnostiam, ovládanie ma skutočne nebavilo a rozčuľovalo. Netvrdím, možno by som si zvykol a našiel ten správny model ovládania, no za tých pár dní sa mi to nepodarilo.)

  • Voľba ostriacich bodov cez dotyk: Už pri Canon EOS M5 sa mi táto vlastnosť veľmi páčila. M5 som testoval na jar alebo pred letom, teplota bola na úrovni 20 C. Vtedy som si to chválil a privítal by som túto možnosť aj na digitálnych zrkadlovkách, ktoré nemajú joystick. Oblasť, kde som mohol voliť body, bol pravý horný roh, tak aby som si nosom nemenil body. Citlivosť bola na maximum. Teplota testu okolo 0 C. Tu nastal problém, dotyk nebol taký citlivý, akoby som si predstavoval. Musel som niekoľkokrát hľadať bod a stále ho posúvať, aby studený prst zaznamenalo. Preto pri rýchlych momentoch v studenej divočine si to úplne neviem predstaviť. Na jar a jeseň to bude fungovať super, no v zime pravdepodobne nastanú problémy. Určite by som do tela zabudoval možnosť manuálneho volenia ostriacich bodov, i keď pri takom počte bodov sa preklikať asi nebude jednoduché - a technický nemožné.
  • Kostrbaté fotenie AL SERVO: (Často sa ma ľudia pýtajú, či AL Servo funguje rýchlo, aby mohli fotiť aj rýchlo sa pohybujúce momenty. Skutočne v tomto problém nie je a myslím, že ani nezbadajú rozdiel oproti AF systému u zrkadloviek. Problém nastáva v hľadáčiku. Počas fotografovania fotoaparát naznačuje v hľadáčiku snímanie uzávierky, a tak prerušuje náhľad na pohybujúci sa objekt. Udržať kontrolu nad objektom je veľmi sťažené a kostrbaté. Nehovorím, že je to nemožné, ale s porovnaním zrkadlovky hrozné. Preto kto má rád dynamické zábery, tento model neviem či v tomto splní vaše kritérium. Trošku intuície a predpokladu fotografa to vie do istej miery zachrániť. A keď sa do toho fotograf dostane, možno to označí za pohodu. Keďže som zvyknutý to cez zrkadlo vidieť všetko detailne, rozdiel som zhodnotil ako veľký.)
  • Zapnuté AF: Túto nepríjemnú vlastnosť som už raz spomínal pri testovaní fotoaparátu Canon Eos M5. Po zapnutí tela v teréne drží neustále stabilizáciu zapnutú v objektíve. Je možnosť nastaviť po niekoľkých sekundách, aby sa fotoaparát dal do režimu spánku a tak vypne celý systém, no je to vec, na ktorú nie sme my zrkadlovkári zvyknutí. Chodiť po lese a manipulovať s technikou pri zapnutej stabilizácii? Hrozí, že sa pri prudkom pohybe môže pokaziť! Dá sa tomu predísť tak, že pri každom používaní foťák zapnete a následne vypnete. Aj takto som to skúšal - lenže v tom prípade fotograf prichádza o možnosť rýchleho zareagovania. Testoval som to aj na krátkom objektíve Canon EF 100/2.8 IS L USM a tam to robilo tiež.
  • Jeden slot:I keď som doteraz nejako extrémne nepocítil absenciu ďalšieho slotu, tak v dnešnej dobe je pravdou, že už by to mohol fotoaparát mať. Ja pamäťové karty mám vždy pri sebe a prehľad o tom, či je plná alebo nie, mám neustály. V prípade naplnenia ihneď vymieňam. No môže sa stať, že v akčných momentoch sa rýchlo zaplní a čas, ktorý trvá pri výmene, je skutočne v prípade akčnej scény dlhý. Z tohto hľadiska by som ho určite uvítal.

  Zhrnutie

  Canon Eos R je model, ktorý ponúka úplne nový systém fotoaparátu, ako sme u produktov Canon zvyknutý. Systém prináša niečo, čo u zrkadloviek nenájdeme, ale zase naopak nemá to, čo pri nich obľubujeme. Tiché snímanie, presné zaostrovanie či úplný prehľad snímacej scény v hľadáčiku je presne to, prečo začneme rozmýšľať nad zmenou systému alebo doplnení fotobrašne. No naopak kostrbaté fotenie akcií, citlivosť displeju v chladnom počasí či ovládanie, to sú vlastnosti, prečo si stále ponechať digitálnu zrkadlovku. Mne osobne sa fotoaparát veľmi páčil a dokázal by som si s ním predstaviť fotografovanie. Kúpil by som si ho hlavne kvôli tichému snímaniu a presnému zaostrovaniu a aj na ovládanie by som si možno časom zvykol, no neustále zapnutá stabilizácia pri mojom spôsobe fotografovania ma odrádza. Ale ako doplňujúci fotoaparát pri zrkadlovke asi nič lepšie neexistuje. Fotoaparát si určite nájde svojich záujemcov zo štýlov portrét, krajinka, makro a určite aj widlife. Vo wildlife si ale stále myslím, že je výhodnejšia a praktickejšia digitálna zrkadlovka.

  Za požičanie fotoaparátu na vyskúšanie a otestovanie ďakujem firme AQT.sk a Canon Sk.

  Technické parametre:

  https://www.canon.sk/cameras/eos-r/specifications/

  Odporúčaný obchod:

  https://www.aqt.sk/bezzrkadlovky-canon/canon-eos-r-adapter-l286/